اخبار شهر و شهرستان آرشیو اخبار
مهر 1399/04/11
شاهوار شاهرود در یک‌قدمی مرگ است/ سکوت دولتی‌ها و ایستادگی مردم
شاهرود- شش سال از تخریب کوه شاهوار، بلندترین قله شرق البرز می‌گذرد و آثار تخریب‌های معدن کاران آن‌قدر وسیع است که گویی مرگ در کمین این کانون حیات‌بخش و آب ساز شهرستان شاهرود قرارگرفته است.
 ١٩:٣٧ - شنبه ١٤ تير ١٣٩٩ - نظرات : ٠متن کامل >>
خبرگزاری صدا و سیما 1399/04/11
ابتلا 19 مورد جدید به کرونا در شاهرود
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود : با شناسایی 19 مورد جدید، مجموع موارد مثبت کرونا ویروس در جمعیت تحت پوشش این دانشگاه به 854 نفر رسید.
 ١٧:٤٣ - پنج شنبه ١٢ تير ١٣٩٩ - نظرات : ٠متن کامل >>
مهر 1399/04/11
رئیس اتاق بازرگانی گرگان: راه آهن اینچه برون شاهرود کشور رابه دریچه امن صادراتی متصل می‌کند
گرگان- رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معدن و کشاورزی گرگان گفت: مزیت‌های اجرای راه‌ آهن اینچه برون- شاهرود بسیار زیاد است و ایران را به دریچه امن صادراتی متصل می‌کند.
 ١٧:٤١ - پنج شنبه ١٢ تير ١٣٩٩ - نظرات : ٠متن کامل >>
تسنیم 1399/04/11
گروه "سلمان‌فارسی" در شاهرود/ سریال "داود میرباقری" به ماجرای غدیر می‌رسد؟
تصویربرداری مجموعه تلویزیونی "سلمان فارسی" بعد از توقف کرونایی،‌ احتمالاً از اواخر تیرماه یا اوایل تیرماه در شاهرود جلوی دوربین خواهد رفت. حرف و حدیث بسیار است که سریال داود میرباقری چه داستان‌هایی را به تصویر می‌کشد و ماجرای غدیر هم روایت می‌شود.
 ١٧:٣٨ - پنج شنبه ١٢ تير ١٣٩٩ - نظرات : ٠متن کامل >>
ایلنا 1399/04/09
نارضایتی کارگران ابنیه فنی شاهرود از پرداخت قطره‌چکانی حقوق
کارگران ابنیه فنی راه‌آهن شاهرود به پرداخت قطره‌چکانی حقوق خود از سوی پیمانکار به شدت انتقاد دارند.
 ١٧:٣٦ - پنج شنبه ١٢ تير ١٣٩٩ - نظرات : ٠متن کامل >>
آگهی آرشیو
امور فرهنگی
نظم نوین جهانی
ترجمه مير محمود نبوي
 ٠٣:٥٤ - شنبه ٢٦ دی ١٣٨٨ - نظرات : ٠متن کامل >>
آگهي تبليغاتي
 
همشهری عزیز ، آیا میدانید با ارسال ایمیل به آدرس info@shahroodiha.ir و درخواست اشتراک اخبار شاهرود ، بسادگی میتوانید در اسرع وقت از اخبار شهرمان آگاه شوید . لطفا به صفحه تماس با ما مراجعه فرمائید !
اخبار > بیمه، حسرت بزرگ زنبورداران شاهرود و میامی


  چاپ        ارسال به دوست

ایرنا 1399/04/08

بیمه، حسرت بزرگ زنبورداران شاهرود و میامی

بیمه، حسرت بزرگ زنبورداران شاهرود و میامی

شاهرود- ایرنا- زنبورداری در شهرستان‌های شاهرود و میامی به دلیل برخورداری از طبیعت مناسب از رونق ویژه‌ای برخوردار است، حسرت و مشکل بزرگ زنبورداران فقدان امکان تحت پوشش بیمه قرار گرفتن است.

براساس آمار منتشر شده ، حدود ۱۰۰ هزار نفر  بهره بردار و کارگر  هر ساله برای پرورش زنبور و تولید عسل زحمت ها و سختی های بسیاری متحمل می شوند اما نداشتن پوشش بیمه‌ای مهم‌ترین مشکل این بخش از تولیدکنندگان کشور است، در بخش زنبورداری کشور ، حدود ۴۰ هزار بهره بردار و ۶۰ هزار کارگر مشغول بکار بوده و بیش از ۱۱۰ هزار تن عسل تولید می‌کنند. 

  پوشش بیمه ، امید به زندگی را افزایش داده و تا حدودی آسودگی خیال را به دنبال دارد که زنبور داران از این امکان رفاهی بی نصیب هستند.
زنبور داری یکی از شغل‌های تعریف شده در مجموعه بخش کشاورزی است، تا یک دهه پیش ، این شغل بصورت سنتی پیشه برخی روستاییان بود ، اما در سالیان اخیر گروه بزرگی از مردم به صورت نوین و با صرف سرمایه‌های سنگین و با گرفتن پروانه بهره‌برداری از جهاد کشاورزی به این حرفه پرداخته‌اند.

به طور معمول در هر صنفی، افراد پس از گرفتن پروانه بهره برداری از امتیازهای آن صنف مانند بیمه هم برخوردار می‌شوند، اما زنبورداران منطقه شاهرود می گویند که از چند سال پیش پوشش بیمه برای زنبورداران در سطح کشور لغو شده است.

به گفته برخی زنبورداران شاهرودی که از جهاد کشاورزی هم پروانه بهره برداری دارند، نمی توانند  بیمه تامین اجتماعی شده و از امتیازهای آن مانند دفترچه بیمه برخوردار شوند. این افراد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اعلام کردند ، زنبورداری را بعنوان شغل و حرفه در سازمان تامین اجتماعی نمی‌پذیرند.

تامین اجتماعی زنبورداری را شغل نمی‌شناسد

یکی از زنبورداران شاهرود با بیان این که با وجود داشتن سابقه بیمه در شغلی دیگر ، پس از اشتغال به زنبورداری از زیر پوشش بیمه خارج شده و اجازه پرداخت حق بیمه را هم نمی دهند. 

این زنبوردار که خواست نامش عنوان نشود گفت: به همین خاطر ناچار شده خود را شاغل در کارگاهی دیگر معرفی کرده و خود را بیمه کند.

  وی گفت: تلاش های بسیاری را برای بیمه شدن کردم اما هیچ یک موثر نبوده و ناچار شدم خود را راننده وانت بار معرفی و دردسرهای جمع آوری بارنامه ودیگر کاغذبازی‌های اداری را متحمل شوم .

اسماعیل حسینی دیگر زنبور دار شاهرودی هم گفت: سال ها قبل در کارگاه دیگری بیمه داشتم و اکنون حدود ۱۱ سال است که زنبوردارم اما تامین اجتماعی ادامه روند پرداخت حق بیمه  در زنبورداری را نمی پذیرد.

وی تاکید کرد: کشاورززاده‌ای که زنبور داری به نوعی در خانواده اش موروثی  است باید زنبور داری را کنار گذاشته و با مهاجرت به شهر شغل دیگری دست و پا کند.

هزینه‌های کمرشکن درمان با تعرفه آزاد برای زنبورداران

یکی دیگر از زنبورداران منطقه میامی هم با اشاره به دشواری های بسیار شغل زنبورداری گفت: کارگرانی که در این حرفه شاغل هستند ، در معرض خطرات و بیماریهای زیادی هستند ، و هر ساله هزینه های درمانی زیادی را می پردازند.

رحیم علی آبادی گفت : در روزهای گرم تابستان و نیز سرمای اوایل بهار ، کارگران زنبورداری ها ناچار هستند کندوها را به مناطق معتدل و ییلاق ها منتقل کرده و روزها و شبهای بسیاری را به مراقبت از زنبورها سپری کنند.

 وی افزود : هزینه های درمانی کارگران بخش زنبورداری به صورت آزاد پرداخته می شود ، از آنجا که بسیاری از این کارگران قادر به پرداخت این هزینه‌های سنگین نیستند، بیشتر اوقات از مراجعه به مراکز درمانی خودداری کرده و با درد خود می سازند.

مشکلات زنبورداران نیازمند تصمیم‌گیری کشوری است

  مدیرعامل اتحادیه زنبورداران استان با تایید مشکل بیمه زنبورداران از سال های گذشته ، گفت: درسال ۱۳۸۲ ناگهان زنبورداری به دستور مدیرکل سازمان تامین اجتماعی  استان  از بخش کشاورزی حذف شد و به ترتیب  در استان های دیگر هم این اتفاق رخ داد.

عطاء الله باقرپور افزود:  سال ها پیگیری موجب شد تا سازمان بیمه تامین اجتماعی روزنه های امید را به روی زنبورداران بگشاید ، اما بدلایل نامعلوم این  سازمان ، زنبورداری را از چرخه بیمه بخش کشاورزی حذف کرد.

وی با بیان این که زنبورداران هنوز از علت این کار سازمان تامین اجتماعی سر در نیاورده‌اند، گفت: با این همه این قشر زحمتکش همچنان پیگیر موضوع از طریق مسوولان کشوری و نمایندگان مجلس شورای اسلامی هستند تا از مواهب بیمه برخوردار شوند.

باقرپور گفت : مدیریت اتحادیه زنبورداران استان بخش زیادی از وقت و توان خود را صرف پیگیری موضوع مهم بیمه  می کند در حالی که مشکلات بسیاری وجود دارد که می بایست این وقت و توان صرف رفع  آن ها بشود  .

وی ادامه  داد : با وجود این که تلاش های بسیار انجام شده تا کنون موثر نبوده ، اما همچنان پیگیری آن ادامه دارد ، چون هزاران نفر از زحمتکشان بخش زنبورداری چشم انتظار تصمیم مسوولان امر هستند.

پارسال ۲۵۴ زنبوردار شاهرودی با ۲۵ هزار و ۶۹۰ کلونی زنبور عسل ۱۸۲هزار کیلو عسل تولید کردند.

از آنجا که آمار تولید عسل مهرماه هرسال اعلام می شود ، هنوز آمار تولید امسال اعلام نگردیده ، اما به دلیل سرمای شدید بهار و نیز مشکلاتی که شیوع ویروس کرونا برای رفت و آمد زنبورداران به مناطق ییلاقی ایجاد کرد، کاهش شدید تولید عسل پیش بینی شده است.

شهرستان‌های شاهرود و میامی به خاطر داشتن مراتع و جنگل های گسترده یکی از مناطق مهم تولید عسل کشور هستند.


١٩:٤١ - يکشنبه ٨ تير ١٣٩٩    /    شماره : ٨١٧١    /    تعداد نمایش : ٣٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
رویدادها
» ساعت و تاریخ » اوقات شرعی » وضعیت آب و هوا
جمعه ٢٠ تير ١٣٩٩
weather.ir is down
صفحه اصلی|اخبار|درباره شاهرود|پيوندها|پیش بینی هوا|آلبوم ها|تماس با ما|درباره ما