دشت شقايق ها

 

 


 

سومين جشنواره دشت شقايق ها وکشتي آليش در کالپوش شاهرود برگزار شد
شاهرود- سومين جشنواره گردشگري دشت شقايق ها وکشتي محلي آليش روز جمعه باحضور تعدادي از مسوولان استاني ،محلي و بيش از پنج هزار گردشگر از نقاط مختلف کشور در روستاي کالپوش در 220 کيلومتري شمالشرق شاهرود برگزار شد.

به گزارش ايرنا،برگزاري مسابقات کشتي کمري ، بازديد از دشت شقايق ها،جنگل و جاذبه هاي طبيعي با گردش در 12روستاهاي منطقه ، بازديد از نمايشگاه صنايع دستي و سوغات ، موسيقي محلي و چوب بازي از جمله برنامه هاي سومين جشنواره گردشگري دشت شقايق ها بود.
رييس اداره ميراث فرهنگي ،صنايع دستي وگردشگري شاهرود دراين مراسم با تقدير از همکاري مسوولان در برگزاري اين جشنواره گفت برگزاري اين جشنواره با استقبال گسترده گردشگران مواجه شده است.
عليرضا کريمي با اشاره به آسيب شناسي دو جشنواره قبلي اظهار اميدواري کرد با رفع موانع و مشکلات در راستاي شناسايي هرچه بيشتر اين منطقه به مردم و گردشگران تلاش شود.
دشت شقايق ها در 220 کيلومتري شمالشرق شهرستان شاهرود قرار دارد و همه ساله در اواسط ارديبهشت ماه اين منطقه شاهد رويش شقايق ها در زمين هاي زراعي و دامنه دشت هاي زيبا کالپوش به وسعت چندين هکتار است.
دشت شقايق ها ، دشت آفتابگردانها،جنگل دشت شاد وجنگل وآبشار نام نيک در سفر خرداد ماه هيئت دولت به استان سمنان جزء مناطق گردشگري استان سمنان محسوب شد.


 

جشنواره دشت شقايق ها از موفق ترين جشنواره هاي استان سمنان است
شاهرود- قائم مقام اداره کل ميراث فرهنگي ،صنايع دستي و گردشگري استان سمنان گفت: جشنواره دشت شقايق ها و کشتي محلي کالپوش از موفق ترين جشنواره هاي گردشگري اين استان است .
سید عباس دانايي روز دوشنبه در جلسه هماهنگي برگزاري سومين جشنواره دشت شقايق ها و کشتي محلي کالپوش در شاهرود افزود:برگزاري اين جشنواره موفق در شهرستان شاهرود مي توانند الگوي مناسبي براي ديگر شهرهاي استان سمنان باشد.
وي ابراز اميدواري کرد با برنامه ريزي و تعامل مناسبي که بين دستگاههاي شهرستان شاهرود و مردم اين شهرستان وجود دارد جشنواره شقايق ها از حالت استاني به بين المللي تبديل شود.
قائم مقام اداره کل ميراث فرهنگي ،صنايع دستي و گردشگري استان سمنان گفت اين اداره کل باتوجه به اينکه کالپوش بعنوان منطقه نمونه گردشگري در نظر گرفته شده است آماده است براي ساخت هتل آپارتمان و و ديگر اماکن اقامتي تسهيلات ارائه کند.
معاون فرماندار شاهرود نيز دراين جلسه با اشاره به اهميت برنامه ريزي براي هرچه بهتر برگزار شدن جشنواره دشت شقايق ها بر ترويج فرهنگ پذيرايي و تکريم گردشگران تاکيد کرد.
جواد جعفري خواستار مشارکت مردم در برگزاري اينگونه جشنواره ها شد.
رييس اداره ميراث فرهنگي ،صنايع دستي و گردشگري شهرستان شاهرود نيز دراين جلسه گفت جشنواره دشت شقايق ها در سالهاي گذشته با استقبال مناسبي مواجه شده بود.
جلسه هماهنگي سومين جشنواره دشت شقايق ها و کشتي محلي کالپوش روز دوشنبه باحضور مسوولان در سالن اجتماعات فرمانداري شاهرود برگزار شد.
سومين جشنواره دشت شقايق ها روز جمعه سي ويکم ارديبهشت ماه جاري در روستاي حسين آباد کالپوش بخش ميامي شهرستان شاهرود برگزار مي شود .
برپايي مسابقات کشتي کمري ،بازديد از دشت شقايق ها ،جنگل و جاذبه هاي طبيعي با گردش در روستاهاي منطقه ،بازديد از نمايشگاه صنايع دستي و سوغات منطقه کالپوش و اجراي موسيقي محلي و چوب بازي از جمله برنامه هاي اين جشنواره است

 

 

 


 

 

 

باسمه تعالی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 برگزاری جلسۀ هماهنگی برپایی سومین جشنواره دشت شقایق ها و کشتی محلی کالپوش در فرمانداری ویژه شهرستان شاهرود

 

به گزارش روابط عمومی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان شاهرود: به منظور هماهنگی و هر چه با شکوه تر برگزار شدن سومین جشنوارۀ گردشگری دشت شقایق ها و کشتی محلّی کالپوش شاهرود صبح امروز جلسه ای با حضور معاون عمرانی و برنامه ریزی فرماندار شهرستان شاهرود، دانایی قائم مقام اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان، دهیاران منطقۀ کالپوش و تنی چند از مدیران ادارات شهرستان شاهرود در محل فرمانداری شاهرود برگزار شد.

جعفری معاون فرماندار شاهرود با اشاره به اهمیّت برنامه ریزی در جهت هر چه بهتر برگزار شدن جشنواره دشت شقایق ها و کشتی محلی بر ترویج فرهنگ پذیرایی و تکریم گردشگران تأکید کرد. وی خواستار مشارکت مردم در برگزاری اینگونه جشنواره ها شد و با ايجاد روحيه شادي های سالم و نشاط در بين مردم، جوامع محلی از درآمد حاصل از گردشگری بهره ببرند. وی از شوراها و دهیاری های منطقه خواست تا با تبیین فواید گردشگری با فروش صنایع دستی و تولیدات محلی از گردشگران پذیرایی نمایند. همچنین با رعایت استانداردهای سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نسبت به کرایۀ خانه های روستایی اقدام نمایند.

سیدعباس دانایی قائم مقام اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان هدف از برگزاری اینگونه جشنواره ها در استان را، ایجاد جاذبه عنوان نمود و با برگزاری آنها و واگذاری آن به مردم برای برپایی در سال های بعد از حمایت و پشتیبانی این اداره کل برخوردار خواهند بود. وی خاطرنشان ساخت: برگزاری جشنواره دشت شقایق ها و کشتی محلی کالپوش از موفق ترین جشنواره های گردشگری استان محسوب می شود که می تواند الگویی برای دیگر شهر های استان باشد.

وی ابراز امیدواری کرد با برنامه ریزی و تعامل خوبی که بین دستگاه های شهرستان شاهرود و اشتیاقی که بین مردم نسبت به برپایی جشنواره های گردشگری وجود دارد همچون جشنوارۀ گلاب قمصر کاشان از حالت استانی به صورت بین المللی برگزار شود.

دانایی با اشاره به تصویب مناطق نمونه گردشگری کالپوش اعلام آمادگی کرد تا از محل تأمین زیرساخت ها به ساخت هتل آپارتمان و دیگر اماکن اقامتی کمک های بلاعوض صورت پذیرد.

در ادامه کریمی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان شاهرود ضمن قدردانی از اهمیّت آقای رحیمی معاون محترم استاندار و فرماندار شهرستان شاهرود نسبت به برپایی جشنواره های گردشگری شهرستان به تبیین اهداف و سابقه دو سال گذشته این جشنواره پرداخت و گفت این جشنواره با استقبال خوب گردشگران مواجه شده است. وی در ادامه با تشریح آسیب شناسی این جشنواره در سال های گذشته برنامه های متنوّع امسال را اعلام کرد و ابراز امیدواری کرد با همیاری و مساعدت دستگاه های مرتبط به کلیه اهداف موردنظر دست یابیم. در ادامه این جلسه دیگر مسئولین دستگاه های شهرستان و دهیاران منطقۀ کالپوش به ابراز نقطه نظرات و راهکار های خود در جهت ایجاد تمهیدات لازم برای گردشگران پرداختند.

گفتنی است این جشنواره روز جمعه 31 اردیبهشت ماه سال جاری در روستای حسین آباد کالپوش بخش میامی شهرستان شاهرود برگزار می شود و برپایی مسابقات کشتی کَمَری (آليش)، بازدید از دشت های شقایق، جنگل وجاذبه هاي طبيعي باگردش درروستاهاي منطقه، بازدید از نمایشگاه صنایع دستی و سوغات منطقه کالپوش، اجرای موسیقی محلی و چوب بازی ، بازدید از نمایشگاه عکس و اجرای مراسم آیینی از برنامه های این جشنواره عنوان شده است.


 

 

باسمه تعالی

اردیبهشت در دشت های شقایق کاپوش

نویسنده: علیرضا اسلام پناه

 

جلوه ای بهشت گونه از طبیعت سرخ و آتشین مملو از شقایق ها که چشم هر بیننده ای را محصور خود می کند، یکی از جاذبه های طبیعی و فصلی شهرستان شاهرود در منطقه کالپوش از توابع بخش میامی است که در اردیبهشت ماه رخ می نماید.

دشت شقایق های کالپوش در 220 کیلومتری شمال شرقی شاهرود واقع است و می توان این منطقه را بلحاظ جغرافیایی سیاسی شاخ شهرستان شاهرود نامید. مسیر آن به گونه ای است که پس از طی 60 کیلومتر از مسیر شاهرود - مشهد با رسیدن به شهر زیبای میامی به سمت شمال تغییر مسیر داده و به منطقۀ کالپوش منتهی می شود دسترسی به شاهرود (400 کیلومتری تهران - مشهد) علاوه بر خطوط زمینی و ریلی از طریق پروازهای فرودگاه شاهرود به سهولت امکان پذیر است. رویش شقایق ها در دشت های حاصلخیز این منطقه همه ساله هزاران بازدید کننده و تورهای طبیعت گردی از مناطق مختلف کشور به ویژه تهران را به سوی خود جلب می کند.

این منطقه سرسبز و جنگلی با 14 هزار هکتار جنگل ، 30 هزار هکتار مرتع و 34 هزار هکتار مزارع زیر کشت آفتابگردان با بارندگی کافی و اراضی بسیار مستعد برای کشاورزی و جنگلداری، در فصل بهار با دشت های پر از گل های شقایق و در شهریور ماه با گل های آفتابگردان و در پاییز و زمستان با مناظر زیبایش و مجاورت با پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق و پارک ملی گلستان از موقعیت ممتاز گزدشگری بسیار جالبی برخوردار است. از اواسط اردیبهشت ماه تا اوایل خرداد زمین های زراعی و دامنه دشت های زیبای کالپوش به وسعت چندین هکتار پوشیده از گل های شقایقی است که سرخی آن از دوردست ها قابل مشاهده است آنچنان که گویی خالق هستی چادری سرخ بر دشت های سبز گسترده تا برای دقایقی آدمی را به جهت درک قدر لایزال خود به تأمل وا دارد.

جنگل های «کالپوش» در حوزۀ استحفاظی استان سمنان و در آبریز شمالی کشور واقع اند. این منطقه جزو شهرستان شاهرود و در منطقۀ کالپوش قرار دارد. این منطقه از نظر اقلیمی جزئ اقلیم نیمه خشک تا نیمه مرطوب به شمار می رود. واقع شدن در منطقه در اقلیم نیمه مرطوب از یک سو و وضعیت اراضی کشاورزی (دیمزار) که با کشت گونه های گیاهی مشخص می شود سبب شده تا پوشش گیاهی منطقه از شرایط ویژه ای برخوردار باشد.

علاوه بر گونه های زراعی، انواعی از درختچه های جنگلی نیز در منطقه دیده می شود. اما دو مورد از گیاهان منطقه، یعنی گل شقایق و گل های آفتابگردان  به طور ویژه ای به عنوان امتیاز گزدشگری در آمده اند. تراکم گونه و نمایش منحصر به فرد گل های شقایق در این منطقه از اواسط اردیبهشت تا اوایل خرداد ماه جلوۀ ویژه ای به آن می دهد. از نظر گونه های جانوری منطقه نیز، پرندگان و خزندگان، دو ردۀ مهم از جانوران شناسایی شده به شمار می روند که البته در کنار آن، پستانداران متوسط و کوچک نیز در حاشیۀ زمین های زراعی قابل مشاهده هستند.

قرار گرفتن 10 در صد مناطق نمونۀ گردشگری استان سمنان در محدودۀ کالپوش (دشت شقایق ها و آفتابگردان های کالپوش ، جنگل دشت شاد و جنگل و آبشار نام نیک) که به پیشنهاد سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در سفر خرداد ماه 86 هیئت دولت مصوب شده، از اهمیت گردشگری منطقه کالپوش و استعداد های بلقوه و خدادای این خطه زرخیز از سرزمین هزار نقشمان حکایت دارد .

آنچه این دشت را از دیگر نمونه های مشابه متمایز ساخته و از ویژگی های بارز آن محسوب می شود ، وجود آبشارها ، چشمه ها ، گونه های درختان جنگلی در این محدوده و نیز مناطق زیبای قشقلته ، سرداربیک ، آبشار زو (نام نیک) و آبشار حسین آباد در پیرامون آن است .

از آنجایی که رویش شقایق در دشت ها و مزارع از نظر کشاورزی آفت محسوب می شود سمپاشی های پی در پی در سال های اخیر موجب کاهش رویش آن در منطقه شده و در کنار عدم اطلاع رسانی گسترده می توان عدم وجود راهنمایان گردشگری ، نبود زیرساخت ها و تسهیلات رفاهی در محدوده دشت شقایق ها از مشکلات این جاذبه زیبا بر شمرد. که با رفع این موانع و تحقق مصوبات مناطق نمونه گردشگری شاهد جذب بیشتر ایرانگردان و جهانگردان و حتی گردشگران خارجی در بهترین فصل گردشگری این منطقه باشیم.

دیگر اینکه بازدید از کاروانسراهای زیبای قرار گرفته در طی مسیر مانند کاروانسرای بدشت ، میامی و سپنج (جهان آباد) خالی از لطف نخواهد بود .

 


   dashte shaghayegh haye kalpush shahroud 4.jpg
(419KB)
  dashte shaghayegh kalpush 1.JPG
(731KB)
  dashte shaghayegh kalpush.JPG
(672KB

 

يکشنبه ٠٩ بهمن ١٤٠١