اخبار شهر و شهرستان آرشیو اخبار
خانه ملت 1397/02/30
حسینی در نطق میان دستور بیان کرد: انتقاد از اقدام وزارت راه در انتقال اداره کل راه و ترابری مستقر در شاهرود به سمنان
سرویس صحن نماینده مردم شاهرود و میامی درمجلس با بیان اینکه اولویت اول کشور حفظ وحدت و انسجام ملی است، گفت: طرح انتقال اداره کل راه و ترابری مستقر در شهرستان شاهرود به مرکز استان تجمعات اعتراض آمیز را در سطح شهرستان رقم زد.
 ١٧:٢٥ - يکشنبه ٣٠ ارديبهشت ١٣٩٧ - نظرات : ٣متن کامل >>
ایرنا 1397/02/26
دولت ها کاری برای مردم شاهرود انجام ندادند
شاهرود - ایرنا - نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی گفت : دولت ها پس از انقلاب اسلامی هیچ کار زیربنایی و ویژه ای برای مردم شاهرود انجام نداده اند.
 ١٦:٣٢ - پنج شنبه ٢٧ ارديبهشت ١٣٩٧ - نظرات : ٣متن کامل >>
مهر 1397/02/28
اداره کل راه حیثیت مردم شاهرود
خواستار حفظ حیثیت مردم شاهرود هستیم
 ١٦:٢٦ - پنج شنبه ٢٧ ارديبهشت ١٣٩٧ - نظرات : ١متن کامل >>
ایرنا 1397/02/29
نمایشگاه شکوه هنر درشاهرود گشایش یافت
شاهرود- ایرنا- نمایشگاهی شکوه هنر به مناسبت نکوداشت روز موزه و هفته میراث فرهنگی با هدف شناساندن هنر تکوک یا ریتون های باستانی ایران جمعه شب در موزه شاهرود گشایش یافت
 ١٦:٢٦ - پنج شنبه ٢٧ ارديبهشت ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
مهر 1397/02/26
گردهمایی حفظ اداره کل راه وترابری استان در شاهرود برگزار شد
شاهرود-جمعی از مردم شاهرود برای حفظ اداره کل راه و ترابری استان در این شهرستان گردهم آمدند تا نگرانی خود را درباره شائبه انتقال این اداره کل به مرکز استان نشان دهند.
 ١٦:٢٤ - پنج شنبه ٢٧ ارديبهشت ١٣٩٧ - نظرات : ٢متن کامل >>
آگهی آرشیو
امور فرهنگی
نظم نوین جهانی
ترجمه مير محمود نبوي
 ٠٣:٥٤ - شنبه ٢٦ دی ١٣٨٨ - نظرات : ٠متن کامل >>
آگهي تبليغاتي
 
همشهری عزیز ، آیا میدانید با ارسال ایمیل به آدرس info@shahroodiha.ir و درخواست اشتراک اخبار شاهرود ، بسادگی میتوانید در اسرع وقت از اخبار شهرمان آگاه شوید . لطفا به صفحه تماس با ما مراجعه فرمائید !
اخبار > وقتی همسایه 3400 متر از «شاهوار» را می‌تراشد/ مسیر کوهنوردی جای 2 روز، 2 ساعته طی می‌شود!


  چاپ        ارسال به دوست

فارس 1397/02/25

وقتی همسایه 3400 متر از «شاهوار» را می‌تراشد/ مسیر کوهنوردی جای 2 روز، 2 ساعته طی می‌شود!

فعالیت یک شرکت معدنی در معادن بلندترین قله منطقه البرزشرقی این روزها دغدغه‌های زیادی ایجاد کرده است؛ گفته می‌شود بهره‌برداران معدنی از استان همسایه، 3400 متر از «شاهوار» را تراشیده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فارس از سمنان، «شاهوار» بلندترین قله منطقه البرزشرقی و در مرز استان‌های سمنان و گلستان قرار دارد.

این کوه در شمال شهرستان شاهرود و شمال روستای نکارمن و شرق روستای تاش و در جنوب روستای سیاه مرزکوه جای گرفته ‌است.

شکل قله به صورت مخروط بزرگ خوابیده و صاف نمایان‌گر بوده و فقط از طریق خط‌الرأس شمال شرقی به سایر ارتفاعات البرز شرقی می‌پیوندد.

قله شاهوار در شهرستان شاهرود برای استان سمنان به نوعی همان نقش قله دماوند برای ایران را دارد و امروز دستخوش بهره‌برداری‌های معدنی است.

اهمیت موضوع باعث شد تا مسؤولان و اعضای شورای معادن استان سمنان بخش عمده‌ای از بحث در آخرین جلسه خود را به این امر اختصاص دهند.

استاندار سمنان در سخنانی با بیان اینکه شورای معادن در ساماندهی معادن استان سمنان، صدور و لغو مجوزها و افزایش ظرفیت‌ها نقش دارد، تأکید می‌کند: مجموعه شورا در فرآوری و بحث اشتغال، ملاحظات زیست‌محیطی و کارهای اجتماعی در کنار اقناع مردم هر منطقه تصمیم‌گیر هستند.

مدیرعامل شرکت آلومینای ایران: خدمات بی‌شماری به منطقه داده‌ایم!

بر اساس گزارش خبرنگار فارس، یکی از مباحث مطرح‌شده در جلسه شورای معادن استان سمنان، موضوع درخواست متقاضیان بخش معدن بود که در این خصوص، مدیر شرکت دولتی و انحصاری تولید آلومینیوم فعال در معادن تاش، نماینده مردم شهرستان‌های شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی و همچنین فرماندار شهرستان شاهرود بیشترین بحث را در خصوص چگونگی استخراج و فرآوری مواد معدنی در منطقه شاهوار بیان کردند.

تورج زارع، مدیرعامل شرکت آلومینای ایران با بیان اینکه آلومینا به‌عنوان یک شرکت دولتی و انحصاری تولید آلومینیوم در کشور نقش و تأثیر به‌سزایی در تولید آلومینیوم و این صنعت دارد، اظهار داشت: این شرکت برای اخذ پروانه بهره‌برداری با مجوزهای قانونی از دستگاه‌های ذی‌ربط فعالیت خود را آغاز کرد.

وی تصریح کرد: هم‌اینک در زنجیره فعالیت کارخانه، اشتغال به کار 20 هزار نفر را زیرپوشش دارد؛ همچنین شرکت آلومینای ایران با تشکیل شرکت تعاونی مرتبط که متعلق به روستاییان منطقه است، خدمات و فعالیت عمرانی گسترده‌ای ازجمله جاده سه‌راهی مجن تا معدن و دیوار ساحلی را به انجام رسانده است.

وی گفت: فعالیت در این شرکت و معدن متأسفانه تحت تأثیر برخی افراد ازجمله سازمان‌های مردم‌نهاد در بحث زیست‌محیطی، منابع آب‌های زیرزمینی و نماد قله شاهوار قرار گرفته است.

3400 متر از «شاهوار» تراشیده شد

بر اساس این گزارش، نماینده مردم شهرستان‌های شاهرود و میامی در مجلس نیز در سخنانی با بیان اینکه فعالیت معدنی در این بخش فراتر از صدور مجوز قانونی انجام‌شده بوده است، به دیگر موارد تهدید محیط‌زیست و منابع آبی اشاره کرد.

سیدحسن حسینی‌شاهرودی اظهار داشت: تخریب در دامنه قله شاهوار به‌گونه‌ای است که سه هزار و 400 متر از ارتفاع ۳ هزار و ۹۰۰ متری کوه تراشیده شده است.

وی با اشاره به برخی مطالب عنوان شده که تخریب و از بین رفتن جاده بر اثر سیل در منطقه ناشی از تخریب قله شاهوار است و قله شاهوار منابع تأمین‌کننده آب‌های زیرزمینی منطقه است، اذعان کرد: مقرر شده است تا مسؤولان حوزه‌های محیط‌زیست، منابع طبیعی، راه و امور آب در نشستی با شرکت آلومینای ایران به جمع‌بندی برسند که ادامه فعالیت منتج به رفع مشکلات در تأمین آب‌های زیرزمینی و رفع مسمومیت آب شود.

نماینده مردم شهرستان‌های شاهرود و میامی در مجلس ادامه داد: امروز باید در تأمین درختان منطقه و اجرای طرح‌های زیست‌محیطی اقدام شود و پاسخی قانع‌کننده را برای مردم منطقه فراهم کنند تا بتوانیم از این طریق مانع سوءاستفاده برخی شویم.

مسیر کوهنوردی دو روزه، دو ساعته طی می‌شود!

نماینده مردم شهرستان‌های شاهرود و میامی در مجلس گفت: تخریب کوه منتهی به قله شاهوار به‌گونه‌ای است که مردم در حال حاضر به‌راحتی می‌توانند مسیر دو روزه‌ای که کوهنوردان برای رسیدن به قله طی می‌کردند، دو ساعته با خودرو طی کنند.

حسینی‌شاهرودی افزود: روستایی که زمانی زیرمجموعه شهرستان شاهرود بود، در حال حاضر به‌عنوان شهری شیک و زیبا و بدون یک نفر بیکار تحت مجموعه بجنورد قرار گرفته؛ ولی شاهرود همچنان با حجم بالایی از افراد بیکار مواجه است.

 همچنین سیدمحمدرضا هاشمی فرماندار شهرستان شاهرود با بیان اینکه حدود یک سال است که سازمان‌های مردم‌نهاد را در مدیریت خود داریم، اظهار داشت: در چند روز اخیر حدود ۳۵۰ تا ۴۰۰ نفر از اهالی منطقه با تجمع در دامنه قله شاهوار، خواستار رسیدگی به خواسته‌های خود شدند.


٠٨:٥٧ - چهارشنبه ٢٦ ارديبهشت ١٣٩٧    /    شماره : ٧١٩٧    /    تعداد نمایش : ١٨


نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1397/02/26 9:44
0
2
حكايتي است اين اشتهاي سيري ناپذير ؟؟

بعد از زمين خواري با پديده كوه خواري روبروييم و اينكه جناب زارع : سازمانهاي مردم نهاد مانع توسعه ..... مي شوند ؟؟
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
رویدادها
» ساعت و تاریخ » اوقات شرعی » وضعیت آب و هوا
چهارشنبه ٠٢ خرداد ١٣٩٧
weather.ir is down
صفحه اصلی|اخبار|درباره شاهرود|پيوندها|پیش بینی هوا|آلبوم ها|تماس با ما|درباره ما